Ravioli to włoskie pierożki, zazwyczaj z nadzieniem z sera ricotta, ze szpinakiem, z warzywami albo z mięsem. A ja dzisiaj chciałem pobawić się tą formą i przygotowałem ravioli „ruskie”. Ustrzeliłem co najmniej trzech zajęcy za jednym strzałem – włoska potrawa, z typowo polskim nadzieniem, a ciasto z dodatkiem popularnej na wschodzie mąki gryczanej. Chociaż nie tylko ciasto jest nietypowe. Smak farszu wzbogaciłem poprzez upieczenie ziemniaczków w mundurkach oraz dodatkiem startego sera koziego. Do tego groszek ze smażoną cebulką na masełku jako okrasa. Moim zdaniem wyszło super – spróbujcie i wy!
Skład (2 osoby/14 pierożków):
- Mąka pszenna (80g)
- Mąka gryczana (20g)
- Jajko (1 całe)
- Twaróg (150g)
- Ziemniaki (3 średnie)
- Ser kozi twardy (30g)
- Cebulka (1 cała i pół do okrasy)
- Groszek konserwowy (pół puszki) lub mrożony (200g)
- [Przyprawy]: Suszony koperek (łyżeczka), Czosnek granulowany (dwie łyżeczki), Rozmaryn suszony (pół łyżeczki), Zioła prowansalskie (łyżeczka), Pieprz, Sól
- Olej rzepakowy do smażenia
- Masło (łyżka)
Sposób przygotowania:
Ciasto jest bardzo proste. A w dodatku możemy je użyć do wyrobu domowego makaronu gryczanego. Świetne będzie do tagliatelle. Bierzemy mąkę pszenną i mieszamy z gryczaną dodając trochę soli. Dodajemy całe jajko i dobrze mieszamy, aż zaczną powstawać grudki. Wyrabiamy rękoma do uzyskania twardego, gładkiego ciasta. Odstawiamy do lodówki owinięte w folię spożywczą na jakąś godzinkę (może być i półtora), żeby doszło.
Nadzienie przygotowujemy piekąc w piekarniku rozgrzanym na 200*C ziemniaki w całości w mundurkach przez ok. 45 minut. Po tym czasie sprawdzamy czy są miękkie i jeżeli nie to wstawiamy na kolejne 15 minut. Upieczone ziemniaki obieramy ze skórki zdrapując z niej miąższ – jest w nim ten smak o który nam chodziło – ziemniaka z ogniska. Na odrobinie oleju rzepakowego (super będzie użyć jakiegoś smakowego – ja wziąłem czosnkowy) szklimy drobno posiekaną, całą średnią cebulkę. Po przestudzeniu łączymy z ochłodzonymi ziemniaczkami, twarogiem oraz startym drobno kozim serem. Doprawiamy suszonym koperkiem oraz czosnkiem granulowanym. Solimy i pieprzymy (ja lubię bardziej pieprzne więc szczodrze sypię czarnym, świeżo mielonym).
Ciasto przecinamy na dwie części. I wałkujemy je w podłużne płaty (długi prostokąt). Musimy je rozwałkować jak najcieniej jak się da. Żeby łatwiej nam było podsypujemy ciasto mąką. Układamy kuleczki z farszu w równych odstępach i składamy ciasto na pół, smarując jeden brzeg niewielką ilością wody by się lepiej skleiło. Usuwamy powietrze wokół farszu palcami. Rozcinamy powstałe ravioli nożem po czym widelcem nanosimy wzorek. Tak naprawdę sposobów na robienie tych pierożków jest mnóstwo i wystarczy wpisać ravioli w YouTube, żeby na własne oczy przekonać się jak się to robi.
Przed ugotowaniem pierożków warto przygotować okrasę szkląc na oleju drobno posiekane pół cebuli. Później wrzucamy groszek z odrobiną płynu (jeżeli używamy mrożonego wystarczy dodać odrobinkę wody) dodajemy masło i doprawiamy solą, pieprzem oraz rozmarynem i ziołami prowansalskimi. Trzymamy całość na małym ogniu by było ciepłe, kiedy będziemy serwować ravioli.
Ravioli gotujemy w osolonej wodzie z odrobiną oleju lub oliwy od 2 do 4 minut w zależności jakie grube ciasto zrobiliśmy. Po ugotowaniu wrzucamy na patelnię z ciepłym groszkiem i chwilę razem podgrzewamy. Serwujemy posypane groszkiem.
Smacznego!